Soutěže

 

Vysoká škola kreativní komunikace vyhlašuje již 6. ročník literární soutěže pro studenty 3. a 4. ročníků středních škol, gymnázií a pro studenty 7. a 8. ročníků víceletých gymnázií v žánru povídka a poezie.

6. ročník soutěže

Termínem k zaslání prací je nejpozději 31. květen 2024.
Maximální rozsah povídek a básní je 10 stran.
Práce je třeba zaslat v elektronické podobě na adresu CenaAB@vskk.cz a připojit jméno a příjmení, mailovou adresu, telefon, název studované školy a ročník.
Hlavní cenou je stipendium na VŠKK ve výši ročního školného.
Porota složená je složena z pedagogů VŠKK.

Minulé ročníky

 

Vyhlášení výsledků 5. ročníku Ceny Alexandry Berkové se uskutečnilo ve čtvrtek 21. září jako součást festivalu Čtení ve vlaku 2023.

Vítězkou literární soutěže se stala Alice Knoblochová z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi s poezií. Obdržela hlavní cenu – roční stipendium na Vysoké škole kreativní komunikace.

Odborná porota pak čestným uznáním ocenila Terezu Jandovou z Gymnázia bratří Čapků v Praze a Víta Provazníka z Obchodní akademie a jazykové školy z Ústí nad Labem. Všichni obdrželi knižní ceny.

Ceny předala rektorka Vysoké školy kreativní komunikace Dana Janovská a ředitel Literární akademie (vedoucí Katedry literární tvorby VŠKK) Václav Krištof.
Všem oceněným gratulujeme!

Vyhlášení výsledků 4. ročníku Ceny Alexandry Berkové se uskutečnilo ve čtvrtek 15. září 2022 jako součást festivalu Čtení ve vlaku 2022. Veřejnost i ocenění měli příležitost setkat se se známými českými spisovateli, mj. s Michalem Vieweghem a Františkem Kotletou.

Vítězkou literární soutěže se stala Kamila Výborná z Gymnázia Opatov v Praze 4, s prózou „Hopsej v poli“. Obdržela hlavní cenu – roční stipendium na Vysoké škole kreativní komunikace.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo během festivalu Čtení ve vlaku, a to dne 16. 9. 2021 v kavárně LUXOR na Hlavním nádraží v Praze. Report naleznete zde.

         

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo během festivalu Čtení ve vlaku, a to dne 17. 9. 2020 v kavárně LUXOR na Hlavním nádraží v Praze. Report naleznete zde.

 

(1949 – 2008) V letech 1968–1973 studovala na FF UK v Praze češtinu a výtvarnou výchovu. Absolvovala prací o literárněkritických sporech Karla Čapka ve 30. letech, tuto později rozšířila na rigorózní – titul PhDr. získala v roce 1980. Pracovala například jako redaktorka v nakladatelstvích Svoboda (1973–79) a Československý spisovatel (1979–81), později také jako uklízečka v kostele. Knižně debutovala v roce 1986 sbírkou Knížka s červeným obalem. Následovala novela Magorie (1991), za kterou obdržela Cenu Egona Hostovského, novela Utrpení oddaného všiváka (1993), novela Temná láska (2000) a filmová povídka o prostém životním běhu Banální příběh (2004); předloha k filmu Zlatá brána. Napsala také 8 realizovaných scénářů. Stála u zrodu Obce spisovatelů, byla rovněž vůdčí osobností Hejna českých spisovatelů Mamut a od roku 2006 byla členkou výboru českého PEN klubu. Věnovala se psaní televizních scénářů, rozhlasových her a publicistice. Po roce 1990 začala učit tvůrčí psaní na Gymnáziu Josefa Škvoreckého, poté na VOŠ Josefa Škvoreckého a na Literární akademii – zde také od roku 2001 do roku 2008 vedla katedru tvůrčího psaní. Je považována za zakladatelku výuky tvůrčího psaní v Česku. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Literární obtýdeník Tvar.

 

Zpět na specializace
Vyber si z dalších specializací