Soutěže

Vysoká škola kreativní komunikace vyhlašuje již 5. ročník literární soutěže pro studenty 3. a 4. ročníků středních škol, gymnázií a pro studenty 7. a 8. ročníků víceletých gymnázií v žánru povídka a poezie.

5. ročník soutěže

Žánr
Soutěží se v žánru povídka a poezie.

Termín k zaslání prací
Nejpozději 31. květen 2023

Maximální rozsah povídek a básní
10 stran

Odevzdání prací
Práce je třeba zaslat v elektronické podobě na adresu cenaAB@vskk.cz a připojit:
jméno a příjmení e-mailovou adresu, telefonický kontakt, název studované školy a ročník

Hlavní cena
Stipendium na VŠKK ve výši ročního školného (stipendium bude poskytováno ve formě speciální slevy na ročním školném ve výši 33% po dobu tří let).

Porota je složena z pedagogů VŠKK.

Minulé ročníky

Vyhlášení výsledků 4. ročníku Ceny Alexandry Berkové se uskutečnilo ve čtvrtek 15. září 2022 jako součást festivalu Čtení ve vlaku 2022. Veřejnost i ocenění měli příležitost setkat se se známými českými spisovateli, mj. s Michalem Vieweghem a Františkem Kotletou.

Vítězkou literární soutěže se stala Kamila Výborná z Gymnázia Opatov v Praze 4, s prózou „Hopsej v poli“. Obdržela hlavní cenu – roční stipendium na Vysoké škole kreativní komunikace.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo během festivalu Čtení ve vlaku, a to dne 16. 9. 2021 v kavárně LUXOR na Hlavním nádraží v Praze. Report naleznete zde.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo během festivalu Čtení ve vlaku, a to dne 17. 9. 2020 v kavárně LUXOR na Hlavním nádraží v Praze. Report naleznete zde.

 

(1949 – 2008) V letech 1968–1973 studovala na FF UK v Praze češtinu a výtvarnou výchovu. Absolvovala prací o literárněkritických sporech Karla Čapka ve 30. letech, tuto později rozšířila na rigorózní – titul PhDr. získala v roce 1980. Pracovala například jako redaktorka v nakladatelstvích Svoboda (1973–79) a Československý spisovatel (1979–81), později také jako uklízečka v kostele. Knižně debutovala v roce 1986 sbírkou Knížka s červeným obalem. Následovala novela Magorie (1991), za kterou obdržela Cenu Egona Hostovského, novela Utrpení oddaného všiváka (1993), novela Temná láska (2000) a filmová povídka o prostém životním běhu Banální příběh (2004); předloha k filmu Zlatá brána. Napsala také 8 realizovaných scénářů. Stála u zrodu Obce spisovatelů, byla rovněž vůdčí osobností Hejna českých spisovatelů Mamut a od roku 2006 byla členkou výboru českého PEN klubu. Věnovala se psaní televizních scénářů, rozhlasových her a publicistice. Po roce 1990 začala učit tvůrčí psaní na Gymnáziu Josefa Škvoreckého, poté na VOŠ Josefa Škvoreckého a na Literární akademii – zde také od roku 2001 do roku 2008 vedla katedru tvůrčího psaní. Je považována za zakladatelku výuky tvůrčího psaní v Česku. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Literární obtýdeník Tvar.

 

Zpět na specializace
Vyber si z dalších specializací