Aktuality

Od gamingu a sbírání plechovek k mužské soutěži krásy. Adam Bůžek o silném těle a mysli

26.7.2022

Jak přirozeným a trvale udržitelným způsobem propojit tělo a mysl tak, aby fungovaly? Této a dalším otázkám souvisejícím s tréninkem, stravou či mentálním nastavením se věnovala přednáška Adama Bůžka, studenta grafického a mediálního designu, která se konala v sobotu 23. července. Jako druhého řečníka si k sobě přizval Michala Václavka. 

Na VŠKK se teď sice neučí, ale to neznamená, že musí budova školy zet prázdnotou. Někteří ze studentů sem rádi zavítají i v létě. Adama Bůžka, který je na sociálních sítích znám jako CzechTarzan, jsme vám dříve představili v rozhovoru. Během své vlastní fitness cesty i při trénování klientů narazil na různé mýty, problémy s budováním vysněné postavy či nedostatkem motivace a disciplíny. O svých zkušenostech chtěl mluvit i jinak než v onlinu a s anonymními sledujícími, proto uspořádal tuto přednášku. 

Dříve hrál počítačové hry a byl vášnivým sběratelem plechovek. „Ten mladej kluk se neměl kam posouvat, neviděl v ničem radost. Sice dokázal levelovat postavy ve hrách, ale sám od sebe byl pořád na stejném místě, neměl dlouhodobý cíl se zlepšovat,“ komentoval svou minulost Adam. „Je důležité ale levelovat hlavně svůj vlastní život.“ Postupně změnil pohled na svět a začal se namísto gamingu věnovat sám sobě a své cestě ke zdravějšímu a silnějšímu já. Dostal se tak až k výhře v juniorské kategorii soutěže v men’s physique či do finále aktuálního ročníku Muže roku. 

V první hodině přednášky se Adam zaměřil na posílení těla – jak nastavit správně trénink, stravu a regeneraci. Důležité je se na změny zaměřit komplexně, i proto se svými klienty nerad řeší pouze jídelníček, či trénink. Mluvil o tom, jak se přestat limitovat a osvobodit se od omezujících myšlenkových i pohybových vzorců, které nám bývají vkládány do hlavy společností, okolím, někdy i doktory. Podle něj spousta lidí plýtvá svým potenciálem. „Říkají, že na něco nemají talent, dostatek času… Já na talent nevěřím. Jasně, jsou nějaké genetické predispozice, ale schovávat se za to, že nemáme talent, je podle mě hloupost. Věřím, že když budeme dané aktivitě věnovat dostatek času, můžeme se v ní zlepšit.“ S tím souvisí výstup z komfortní zóny. Protože jen tehdy, mimo pohodlí, se budeme posouvat. 

Dále bychom se měli naučit vnímat své tělo, zaměřit se na pleť, zuby nebo stolici, které nejvíce odrážejí kvalitu stravy. Nezoufat, že hned nevidíme velké změny – mnohdy si neuvědomíme, že i to, že se cítíme lépe, je krokem k našemu cíli. Doporučuje si zajít na měření InBody. 

Neměli bychom zapomínat na regeneraci a dostatečné množství spánku, protože myšlenka, že si odpočineme až ve stáří, se už mnohým vymstila. Odpočinek je zvyk, který by neměl být řešením naší vyčerpanosti, ale pravidelným návykem, díky kterému stav vyčerpání vůbec nenastane. Je dobré si uvědomit původce stresu a pokusit se jej co nejvíce eliminovat. „Už jen tím, že si uvědomíte, co konkrétně vás stresuje, máte z půlky vyhráno.“ 

Vedle zmíněných tří pilířů, na kterých stojí zdravé tělo, hraje roli motivace, kterou vše začíná i končí. Není dlouhodobá, proto je ideální ji proměnit v disciplínu, která nás dlouhodobě udržuje na cestě k progresu. „Potřebujeme mít v každodenním životě rituály a něco, k čemu se můžeme posouvat,“ zdůraznil Adam a tím se tematicky přiblížil druhé polovině přednášky, ve které na jeho povídání navázal Michal, který se věnuje posouvání limitů a osobnímu rozvoji nejen v oblasti obchodu.

Michal Václavek se po tom, co se z koktavého introverta stal extrovertem, kterého živí mluvení, rozhodl sdílet své know-how, pomáhat k rozvoji ostatním, a to skrze svůj blog, sociální sítě či osobní konzultace. V rámci sobotní přednášky se věnoval posílení mysli a posluchačům vysvětlil, jak správně pracovat s motivací, disciplínou a rituály. 

Vnímáte, že když vás do změny někdo nutí, když nenásledujete jasně vytyčený cíl, který jste si stanovili sami, tak se posouváte mnohem hůř? Změna totiž přichází zevnitř. Musíme se spoléhat sami na sebe a zaplašit tzv. mentalitu oběti. „Kdo chce, vždycky najde způsob, jak svého cíle dosáhnout.“ Nad svými cíli je důležité se opravdu zamyslet (položit si tu mnohdy nenáviděnou otázku „kde se vidíte za pět, deset let?“), nehnat se pouze za těmi přebranými, u kterých ve výsledku zjistíme, že nás šťastnými neudělají.

Ne nadarmo se říká, že cesta je cíl. Je dobré postupovat po menších specifických krocích, dělat to, co nás baví, vytvářet si návyky a zaznamenávat si progres (tip na aplikaci Habit Tracker). Důležitá je konzistence. Svět a vaše plány se nezboří, když jednou vynecháte. „Ale když vynecháte podruhé, to už je problém. Rozhodli jste se pro to sami,“ řekl Michal, který se při svém výstupu dále zabýval např. benefity a úskalími NoFap. 

Přejeme vám úspěšnou cestu za vašimi cíli a doufáme, že vám na ní můžeme pomoci. Pokud máte nějaký zajímavý program, kterým byste prostory VŠKK oživili –⁠ klidně i o víkendu –⁠ určitě se můžete s vedením domluvit a uspořádat zde třeba další přednášku.

Autor: Tereza Bartošková