Aktuality

Vyučující: Mgr. Miloš Klikar

21.11.2022

Mgr. Miloš Klikar na naší škole působí jako vyučující dějin umění a kultury. Z jeho přednášek si studenti mohou odnést spoustu příběhů ze světa malířů a malířství obecně. Historie umění na plátně však není jediným koníčkem, kterým se pan Klikar zabývá. Je také vášnivým sběratelem schwarzwaldských hodin. Zálibě se věnuje už přes 40 let a stále nalézá nové a nové poznatky. Více o „Švarcvaldkách“ (a nejen o nich) vám prozradí v rozhovoru níže.

Jak jste se dostal k výuce na VŠKK?
O možnosti učit na VŠKK jsem se dozvěděl přes moje dobré známé, poté jsem kontaktoval vedení školy. Naštěstí vše klaplo, a tak zde učím.

Má podle Vás naše škola nějaké výhody, které dnešní studenti ocení?
Škola má několik předností. Dobře vybrané obory, kvalitní pedagogy a velmi příjemné prostředí pro výuku i relaxaci, včetně studentské kavárny „Domeček“.

Při přednáškách studentům mimo jiné představujete klíčová díla nejznámějších uměleckých směrů. Máte Vy osobně nějaké oblíbené dílo, umělecký směr či malíře, který Vám přirostl k srdci?
Mám rád Františka Kupku, Hilmu af Klint a některé kubistické malíře.

Věnoval jste se někdy malování i Vy sám?
Ne, nemaluji, pouze jsem kdysi dělal linoryty.

Většina studentů nejspíš netuší, že se zabýváte skutečně zajímavým koníčkem. Vaše sbírka shrnuje stovky exponátů historických hodin. Jedná se o Schwarzwaldské hodiny, které se začaly vyrábět přibližně ve druhé polovině 17. století v jihozápadní části Německa. Část Vaší sbírky byla vystavena dokonce i v Technickém muzeu v Brně. Jak jste k této zálibě přišel?
V roce 1976 jsem si koupil moje první „Švarcvaldky“ s celodřevěným strojem a krásným ciferníkem. Okamžitě jsem propadl kouzlu těchto hodin, zejména pro ta ručně vyřezaná dřevěná kolečka. Představte si celodřevěný stroj, který ještě po dvě stě letech stále funguje!

Co Vás na Schwarzwaldských hodinách fascinuje?
Nádherná rukodělná práce, mechanika strojů, dekor – rozmanitá ruční malba ciferníků… A také množství druhů těchto hodin, zejména hrací hodiny, flétnové hodiny, zvonkohry, automaty s pohyby a tak dále.

Máte ve své sbírce nějaké „favority“, kteří Vám přijdou obzvlášť zajímaví, případně se s nimi pojí nějaký nezvyklý příběh?
Mám mnoho pěkných hodin, ale nedávno jsem koupil celodřevěné hodiny s „příběhem“. Ve východních Čechách jsem v antikvariátu objevil hodiny a prodavačka mi sdělila, že jsou ze „mlejna“ od jedné paní, která je potomkem staré mlynářské rodiny. Hodiny byly vyrobeny zřejmě na zakázku pro mlynáře „protestanta“, který na ně nechal vyřezat kalich s hostií, což představuje v tomto případě symbol „sub utraque“ (pod obojí). Reagoval tak asi na toleranční patenty Josefa II. Hodiny jsou totiž zhruba z konce 18. století.

Na téma Schwarzwaldských hodin jste napsal i knihu, kterou mohou zájemci najít pod názvem Hodiny ze Schwarzwaldu. Objevil jste nějaké nové informace o těchto hodinách, nebo Vás v této oblasti už nic nepřekvapí?
Stále je co objevovat, a tak bych dnes knihu doplnil o některé technické údaje, které jsem v té době ještě neznal, a některé hodiny, které jsem ještě neměl.

Na svém kontě máte i přednášky na téma „Historie měření času“. Na jaké zajímavosti se mohou návštěvníci Vaší přednášky těšit?
Moje přednáška je rozdělena na dvě části. Na elementární časoměrné přístroje, kterými se měřil čas ve starověku, zhruba až do 13. století. Což jsou sluneční hodiny, vodní hodiny, ohňové hodiny, přesýpací hodiny apod. A dále na mechanické železné hodiny a orloje, které byly vynalezeny koncem 13. století a následně na dlouhý vývoj mechanizmů a dekorů těchto hodin.

Co byste poradil lidem, kteří se chtějí zabývat sběratelstvím?
Já bych radil sbírejte, sbírejte, sbírejte, neboť platí „kdo sbírá, ten nezlobí“. A taky to posiluje šedé buňky mozkové, praví Hercule Poirot.

Foto: Radiožurnál