Aktuality
Student: Bc. Aneta Lišková
27.9.2023
Její hlas můžete slyšet ve školním podcastu Radio Cut a možná jste zaznamenali, že se jako jediná Češka účastnila výběrového studentského programu v Cannes. Z rozhovoru s Anetou Liškovou je cítit, že ji baví to, čemu se věnuje – ať už je to marketing a copywriting, tak život jako takový.
Chystáš se do druháku magisterského studia marketingu, moderuješ školní podcast Radio Cut a jako jediná česká studentka jsi byla na Cannes Lions. To všechno probereme, ale jak by ses pro začátek představila ty sama?
Milovník svůdných slovních obratů, fantasy, přírody, vysedávání po podnicích všeho druhu a vlastně života celkově.
Přiblížila bys svou cestu na VŠKK?
Moje cesta na VŠKK započala až standardně nudně. Znáte takové ty brožurky, které vám máma dá, ať si vyberete školu? Tak přesně tam jsem VŠKK našla. A na dni otevřených dveří jsem si padly do oka.
Jak bys zhodnotila uplynulé roky na škole? Jak tě formovaly? Naplnila VŠKK tvá očekávání?
Pozitivně. Díky VŠKK jsem si uvědomila, co mě baví a jakým směrem se chci v profesním životě vydat. Poznala jsem i spoustu inspirativních lidí, díky kterým mám chuť se stále vzdělávat. I když teď se spíš než na školu už soustředím na práci. Samozřejmě aniž by utrpěl můj studijní výkon. (směje se)
Jakou máš s obdobím studia spojenou nejhezčí vzpomínku?
Jednu z nejhezčích vzpomínek mám hned z prvního dne na bakaláři. Sedla jsem si do auly plné lidí a profesor za profesorem, kteří nám ten den přednášeli, říkali jedno a to samé: Teď jste dospělí, vzděláváte se dobrovolně, nikdo vás tu nedrží. Kolik do čeho dáte energie, je už jen na vás. Oproti střední škole, kde vám pořád někdo dýchal na záda, to byla příjemná změna. Uvědomila jsem si, že tady se život mění a taky, že ano.
Nedávno ses vrátila z Cannes, kde jsi byla spolu se studenty ze 30 zemí součástí programu na Roger Hatchuel Student Academy. V první řadě gratuluji. Přiblížila bys, jak ses tam dostala? Jaká kritéria jsi musela splňovat, aby tě vybrali?
Tím, že Akademie není v Česku moc známá, bylo moje přijetí vcelku snadné. Z ČR se přihlásilo cca 9 studentů. Ti pak prošli sítem na 3 v rámci české poroty a z těch následně vybrala jednoho porota v Cannes. Podmínkou přijetí bylo nahrát dvouminutové video, ve kterém povíte, kdo jste a proč by měli přijmout právě vás, komunikativní znalost AJ a nadšení. Za málo snahy rozhodně hodně muziky! Apeluji na všechny, aby jeli, dokud v rámci ČR není nějaké složitější síto!
Přiblížila bys program jako takový? Co jsi tam dělala a co ti tato zkušenost dala?
Program byl velmi intenzivní. Za týden se do vás snaží nacpat co nejvíce zkušeností, podnětů a drinků. Od 9 do 17 hod. přednášky v naší třídě, kde se tváří v tvář setkáte s kapacitami z oboru. Večer samotné předávání cen a následný networking (čti párty). A co mi to dalo? To by bylo asi na delší povídání, ale ve zkratce: kontakty, zkušenosti, přátelství, osobní rozvoj, uvědomění, rozhled, kocoviny, smích, pláč, know-how, rozšíření obzorů, nový pohled na svět… Uf, bez ostychu bych řekla, že mi tahle zkušenost změnila život.
V minulosti ses účastnila Young Lions (kategorie Digital), ročníku, který probíhal v covidu. Jak na soutěž vzpomínáš a jak dopadl návrh kampaně tvého týmu?
V době mé účasti mi bylo 20 a v agentuře jsem pracovala asi měsíc. Moje zkušenosti byly na bodu 0,5 a Young Lions jsem vlastně ani moc neznala. A podle toho taky vypadala moje účast. (směje se) Zážitek to byl intenzivní a rozhodně mě naučil nevzdat to u prvního nápadu, spolupracovat v týmu a přiblížil mi, co vlastně budu v agenturách dělat. V průběhu soutěže mě spíš hodně vedl kolega grafik, se kterým jsem tvořila tým. Věřím, že si je ještě aspoň jednou zkusím, mám před sebou ještě 7 pokusů. (směje se)
Při těchto soutěžích má člověk příležitost nejen získat zkušenosti, ale také poznat sám sebe – co ses naučila, zjistila o sobě?
Že vymýšlení a psaní je přesně pro mě! A práce dlouho do noci už tak moc ne. (směje se)
Už více jak dva roky pracuješ v agentuře WMC GREY. Pomohla ti získat tuto práci škola? Přiblížila bys svou pozici a náplň práce?
Nikdy mě nepřestane udivovat, jak mě život vždycky nějak zavane přesně tam, kde mám být. Partner se úplně náhodou zmínil, že byl v Grey na stáži a užil si to. Já nevěděla, kam jít na praxi, tak jsem si řekla proč nedat na jeho doporučení. Jenže Grey nebyl ten rok v nabídce stáží od školy. Zde zasáhla vyšší moc v podobě mého vedoucího bakalářské práce a oblíbeného profesora Petra Majerika, který se znal s Traffic manažerkou. No a dál už to asi popisovat nemusím.
Náplň mojí pozice se transformuje v čase podle mých nabytých dovedností a toho, co agentura právě potřebuje. Momentálně pracuji jako content copík – tendry, content plány atd.
Zmínila bys kampaň/klienta, na které ses podílela, která pro tebe byla nejvíce zajímavá a obohacující, něčím přelomová…?
Zachraň jídlo – kampaň Obědovka z Vánoc 2022. Tu jsem si střihla od fáze nápadu až po realizaci. A uznání se jí dostalo i na ADC Awards. Proto je pro mě osobně přelomová. Je hezké vidět, když někdo ocení vaši několikaměsíční práci. Moji a samozřejmě všech mých kolegů, kteří do toho dali stejně energie jako já!
V říjnu loňského roku jsme tě mohli poprvé slyšet jako jednu z nových moderátorů podcastu Radio Cut. Jaké jsou tvé pocity po necelém roce v této roli?
Jsem překvapená! Nikdy by mě nenapadlo, že mě bude podcast tak bavit. Dostanu se tak ke konverzacím s lidmi, které bych takhle „vyslechnout“ normálně možnost neměla. Každý díl mi dá něco nového. Reklamní okénko: A může i vám! Běžte si poslechnout Radio Cut na Spotify! Konec relace.
Dokázala bys říct, který díl je tvůj nejoblíbenější nebo jiným způsobem důležitý?
Hodně jsem si užila díl s Davidem Sudou, Pavolem Lukáčem, Jirkou Jónem nebo Pavlem Pajkrtem. Jejich slova pro mě byla inspirací, možná i proto, že se snažím vzdělávat ve stejném oboru.
Prozradíš, jaké máte s podcastem plány nadcházející školní rok?
Rozjet tenhle vlak ještě víc! Další hosté, které jinde neuslyšíte, další fórky, na které si jinde netroufnou! (směje se)
Co pro tebe bylo dosud největší studijní či pracovní výzvou? Nebo je to nyní příprava na zakončení tvého studia?
Zakončení studia to nebude. Repetitivně se naučit odříkat 40, 50 otázek není úplně princip toho, jak chápu výzvy. Výzva je pro mě situace, kdy musím sama najít nejlepší řešení, ideálně až po tom, co zkusím 3 špatné, na kterých si namelu. Výzva je něco, z čeho odcházím lepší, co jsem si užila, ale zároveň mě to dostalo k novým hranicím toho, jak jsem doposud přemýšlela. Teď si uvědomuju, že je pro mě asi největší výzvou najít balanc. (směje se)
Čemu se věnuješ ve své diplomové práci?
Faktory podmiňující proces kreativity v reklamní agenturní činnosti. Psát začnu až tak za čtvrt–půl roku, tak název zatím musí stačit. (směje se)
Jaké jsou tvé profesní a životní cíle a sny?
Jak by řekl Benny Cristo – dělat, co tě baví, s lidma, co tě baví, jéé.
Chtěla bys na závěr něco vzkázat aktuálním či budoucím studentům VŠKK?
Moudro na závěr: Vysoká škola je období, kdy si sáhnete na dno, jak svých možností, tak jater. Tak se ujistěte, že to dno pořádně prozkoumáte. Protože jedině tak se vám od něj bude dobře odrážet znova a znova celý život. A že tam asi spadneme vícekrát. Ještě bych chtěla dodat, že pokud by měl někdo zájem jet příští rok do Cannes, neváhejte mě kontaktovat! Ráda předám své zkušenosti a poradim, jak se tam dostat.
Autor: Tereza Bartošková