Aktuality

Rozhovory s umělci Zlom

17.11.2021

Bez čeho by se jejich kariéra nikdy neposunula kupředu? Moderátor Tomáš Měcháček zábavnou formou rozkrývá kariérní zlomy výtvarníků Karolíny Strykové a Michala Škapy. Další z cyklu inspirativních rozhovorů s umělci Zlom.

19. 11. 2021 v 18:00 hodin, Vzletná, Praha 7

V pátek 19. listopadu se v kreativním epicentru Vzletná v Praze uskuteční druhý díl z cyklu odborně-zábavných besed – Zlom. Tentokrát se můžete těšit na výtvarnici a grafičku Karolínu Strykovou a výtvarného umělce Michala Škapu. V roli moderátora se opět představí Tomáš Měcháček.

Kreativní epicentrum Vzletná přichází s novým projektem zábavných a současně odborných debat na umělecká témata s profesionálními umělci. Roli moderátora se zhostil herec a moderátor Tomáš Měcháček, který se současně podílí na tvorbě scénáře. Besedy se kromě moderátora účastní vždy
dva umělci, kteří mimo jiné popisují zásadní momenty svých kariér, jež v jejich případě znamenaly přechod z amatérské činnosti na činnost profesionální. I proto cyklus diskuzí nese příznačný název Zlom.

Zlomem v umělecké kariéře může být pro každého něco jiného. Pro někoho je to už samotné přijetí na uměleckou školu, pro jiného osudová zakázka, výstava v galerii, zásadní setkání,… Takových zlomů může být celá řada. Co ale ve skutečnosti stojí za tím, že někdo prorazí a jiný ne? Co ti úspěšní udělali jinak? Existuje nějaká univerzální rada? To je to, co bych rád zjistil,“ vysvětluje moderátor Tomáš Měcháček. Současně by rád odhalil i další zlomy, jako např. jaký vliv měl na práci umělce nástup nových technologií, nebo zlomy osobní, rodinné, které mnohdy ukotví umělce ve zcela nových strukturách a to se odrazí v jeho tvorbě. Moderátor a umělečtí hosté proti sobě zasednou v útulném improvizovaném „obýváku“, jehož autorkou je interiérová designérka Radka Vyplašilová. Diskuze jsou živé a zapojují i diváky v publiku. Hlediště má kapacitu asi 40 míst a ti, kteří se předem registrují, jsou srdečně zváni. Ostatně jedině tak máte šanci být v rozhovoru aktivní a položit hostům vlastní dotazy či sdělit své postřehy a zkušenosti.

„Naším cílem je navíc vytvořit platformu, kde se budou scházet profesionální i začínající umělci, studenti uměleckých škol, jejich absolventi, pracovníci galerií, lidé z reklamy a další. Budou navzájem sdílet své zkušenosti, zajímavé nápady a tipy, jak nastartovat svoji uměleckou kariéru,“ říká jedna ze zakladatelek projektu, grafička Klára Hájková, a doplňuje: „Chceme takto podpořit začínající umělce, kterých každoročně opouští školy několik set a motivovat je, aby v umělecké profesi vydrželi.

Každý díl Zlomu se nahrává a brzy bude možné přehrát si jednotlivé díly ze záznamu. „Realizace celého projektu se z důvodu proticovidových opatření odsunula o několik měsíců. Vzhledem k této zkušenosti je potřeba, abychom byli připraveni na další vlnu protiepidemických opatření a počítali s
určitými omezeními, jako je třeba snižování počtu účastníků. Proto jsme se rozhodli investovat do pořizování audio a video záznamu.“ upozorňuje Eva Veselá, také spoluzakladatelka projektu Zlom.

„Musíme projekt koncipovat tak, aby byl udržitelný i v nepříznivých podmínkách a našel si cestu ke svým posluchačům resp. divákům,“ ukončuje.

Vstupné: 100 Kč, studenti a důchodci: 50 Kč
Registrace: registrace@vzletna.cz
Facebook a Instagram

Karolína Stryková se zabývá zejména ilustrací, grafikou a krasopísmem. Studovala knižní vazbu a výtvarnictví, později grafický design v Plzni a typografii na UMPRUM v Praze. Vedle kreativní činnosti se však věnuje i podnikání. Je zakladatelkou projektu papírnického studia Paragraph paper & graphics a spoluautorkou In August Company, která se orientuje na prodej oblečení a bytových doplňků s autorskými ilustracemi. Karolína zároveň pořádá workshopy krasopísma, ilustruje dětské knížky a stará se o vizuální stránku několika malých firem.

Michal Škapa je grafik a výtvarný umělec tvořící pod různými nicky jako TRON, 2ROCK a KEY. Vystudoval Vyšší odbornou školu grafickou v pražské Hellichově ulici. Začátek jeho tvorby sahá do první poloviny 90. let, kdy se se skupinami DSK crew, CAP apod. podílel na formování českého graffiti. Vystavoval v Praze, Brně, Berlíně, Paříži a dalších městech. Na EXPU v Šanghaji reprezentoval svou tvorbou Českou republiku. Spolu s Vladimírem 518 je
zakladatelem sítotiskové dílny Analog!Bros a blízkým spolupracovníkem labelu BiggBoss, který nedávno ukončil svou činnosti.

Tomáš Měcháček – moderátor, scénárista
Po maturitě na ústeckém gymnáziu vystudoval alternativní a loutkové herectví na pražské DAMU. Spolu s Martinem Dejdarem moderoval zábavný pořad TV Prima Vylomeniny (2013). Další pořady, které Tomáš moderoval jsou Hudební Ceny Anděl 2018, zábavné televizní pořady To se ví (České televize) a S pravdou ven (TV Prima). Každoročně moderuje předávání cen České hlavičky a Pražský Filmový Kufr. V divadle ho můžete vidět ve hře souboru Vosto5 Pérák, v Národním divadle v představení Vidím, nevidím, na Fidlovačce hraje ve hře Testosteron, spolu s Tomášem Matonohou v divadelní hře Jak
se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská, v Jihočeské divadle ve hře Pane, vy jste vdova a v rodném Ústí nad Labem účinkuje ve hře Čarodějův učeň. Dlouhé roky účinkoval ve Večeru tříkrálovém v rámci Shakespearovských slavností. Hrál ve filmech jako je například Protektor, Milada, Známí neznámí, Spící město a dalších. Má za sebou spoustu seriálových rolí v seriálech jako např. Svět pod hlavou, Vyšehrad, Modrý kód, VIP vraždy, Gympl s (r)učením omezeným, Vyprávěj, Single Lady, Doktor Martin a mnoho dalších. Kromě hraní se věnuje divadelní režii a formou workshopů herectví také na DAMU a HAMU vyučuje. Rád se podílí na přípravách scénáře.