Cena Alexandry Berkové

Vyhlášení výsledků 4. ročníku Ceny Alexandry Berkové se uskutečnilo ve čtvrtek 15. září jako součást festivalu Čtení ve vlaku 2022, který již devátým rokem pořádá Vysoká škola kreativní komunikace / Literární akademie spolu se SŠ a Akademií Michael. Akce se uskutečnila v knihkupectví Luxor ve vestibulu hlavního nádraží v Praze. Veřejnost i ocenění měli příležitost setkat se se známými českými spisovateli, mj. s Michalem Vieweghem a Františkem Kotletou. Vítězkou literární soutěže se stala Kamila Výborná z Gymnázia Opatov v Praze 4, s prózou „Hopsej v poli“. Obdržela hlavní cenu – roční stipendium na Vysoké škole kreativní komunikace.

Odborná porota pak čestným uznáním ocenila Kateřinu Kuchynkovou z Gymnázia Jaroslava Vrchlického v Klatovech, Víta Stromšíka z Gymnázia Václava Hlavatého v Lounech a Terezu Kropovou z Gymnázia Beskydy Mountain Academy z Frýdlantu nad Ostravicí. Ceny předala rektorka Vysoké školy kreativní komunikace Dana Janovská a ředitel Literární akademie (vedoucí Katedry literární tvorby VŠKK) Václav Krištof.

Všem oceněným gratulujeme!

Zadání soutěže

Žánr
Soutěží se v žánru povídka a poezie.

Termín k zaslání prací
Nejpozději 31. květen 2020.

Maximální rozsah povídek a básní
10 stran

Odevzdání prací
Práce je třeba zaslat v elektronické podobě na adresu CenaAB@www.vskk.cz a připojit:
jméno a příjmení
e – mailovou adresu, ev. telefon
název studované školy a ročník

Hlavní cena
Stipendium na VŠKK ve výši ročního školného. (*)

Porota
Pedagogové katedry Literární tvorby VŠKK, spisovatel Jiří Dědeček a další.

Slavnostní vyhlášení výsledků
7. 9. 2020

(*) Stipendium bude poskytováno ve formě speciální slevy na ročním školném ve výši 33% po dobu tří
let.

Alexandra Berková (1949 – 2008)
V letech 1968–1973 studovala na FF UK v Praze češtinu a výtvarnou výchovu. Absolvovala prací o literárněkritických sporech Karla Čapka ve 30. letech, tuto později rozšířila na rigorózní – titul PhDr. získala v roce 1980. Pracovala například jako redaktorka v nakladatelstvích Svoboda (1973–79) a Československý spisovatel (1979–81), později také jako uklízečka v kostele. Knižně debutovala v roce 1986 sbírkou Knížka s červeným obalem. Následovala novela Magorie (1991), za kterou obdržela Cenu Egona Hostovského, novela Utrpení oddaného všiváka (1993), novela Temná láska (2000) a filmová povídka o prostém životním běhu Banální příběh (2004); předloha k filmu Zlatá brána. Napsala také 8 realizovaných scénářů. Stála u zrodu Obce spisovatelů, byla rovněž vůdčí osobností Hejna českých spisovatelů Mamut a od roku 2006 byla členkou výboru českého PEN klubu. Věnovala se psaní televizních scénářů, rozhlasových her a publicistice. Po roce 1990 začala učit tvůrčí psaní na Gymnáziu Josefa Škvoreckého, poté na VOŠ Josefa Škvoreckého a na Literární akademii – zde také od roku 2001 do roku 2008 vedla katedru tvůrčího psaní. Je považována za zakladatelku výuky tvůrčího psaní v Česku.

Hlavním mediálním partnerem soutěže je Literární obtýdeník Tvar.