Aktuality

Student: Ivan Raudin

3.3.2023

Představujeme vám černobílý analogový svět okem objektivu Ivana Raudina únorové hvězdy Student Spotlightu. 

Ivan začal svůj polemizační monolog prohlášením, že černobílé fotky jsou jeho oblíbenou záležitostí, především pokud je na fotografii nějak přítomná geometrie, což se většinou promítá v architektuře. A tak se dostáváme k prvním dvěma fotografiím, které se k této definici úzce vztahují. 

Většinu svých fotografií zachycuje na analogový fotoaparát zhruba z 80. let, a ani tyto fotografie nejsou výjimkou. Ulovil je ve městě Vratislav, které se nachází v Polsku. Používání tohoto analogového foťáku u Ivana podtrhuje admiraci „pomalého” procesu tvorby fotografie nejedná se tu jen o zmáčknutí spouště a okamžité prohlédnutí snímku. Sem totiž patří i čekání na vyvolané výsledky uměleckého zachycování svého okolí, a nebo přímé zúčastňování se samotného vyvolávání většinou u našeho kamaráda, Solta. Tímto způsobem Ivan tvoří své snímky stylem „jen tak”, a tedy, pokud se mu na jeho cestovatelských výletech něco zalíbí, jednoduše to vyfotí. Zaznamenává tak svět kolem sebe, a když jsem se jej zeptala, co mu na zaznamenávání přijde tak důležité či úžasné, odpověděl, že jakoukoliv důležitost jeho činnost prakticky postrádá. Je totiž velmi malá pravděpodobnost, že vyfotí něco, co ještě nikdy nikdo před ním nevyfotil; originalita je téměř nemožná. Přesto ale vnímá úžas.

Onen úžas nespočívá v ničem jiném, než ve skutečnosti, že Ivan fotí sám pro sebe. Pro své vzpomínky, které mu zpětně dělají radost své estetické zážitky, pro nadšení z hledání estetiky všude ve svém okolí. Tak se samozřejmě vyjadřuje o fotografiích, které pořizuje na svůj „malý foťák v kapse”. Jeho um nicméně sahá i do digitálního focení.

Tato fotografie je na druhou stranu pořízená digitálním, a tedy lehce modernějším způsobem. Snímek vznikl během „seance” s kamarády, během které různě experimentovali s myšlenkami opravdu chtěli dosáhnout této výsledné fotografie, ale povedla se jim asi až zhruba na 40. pokus. Takovou zkušenost označil za ekvivalentně „fajn”, ale přece jen trochu jinou, a to složitější. Proto jsou černobílé analogové fotografie jeho pravou vášní, neb onen způsob focení je uklidňující a vzbuzuje skvělé pocity. Nebrání se ale ani spojení analogu a digitálu „člověk prostě dělá to, na co se právě cítí”. 

Ivan je tedy fotografem, který vyznává focení druhu „vezmu foťák, a prostě jdu udělat fotky mimo jiné to ale vnímá i jako kamarádskou aktivitu, u které se dá strávit klidně až 6 hodin. Pokud byste si chtěli prohlédnout tvorbu tohoto FAKT DOBRÝHO fotografa, neváhejte věnovat svou pozornost jeho instagramu: @truepavuk

Autorka rozhovoru: Pavlína Čížková