Aktuality

Zpět na Aktuality

Kniha je jako cesta, která má začátek a konec.

Michaela Dylová

V pondělí 19. 11. proběhla v rámci dílny tvůrčího psaní beseda se spisovatelem Pavlem Renčínem (Nepohádka, Vězněná, Jméno korábu, Městské války), který na českou literární scénu vstoupil na konci 90. let.

Pavel Renčín začal publikováním povídek, později se pustil do delších textů. Zpočátku se jeho tvorba nesla v duchu urban fantasy, byl srovnáván s Neilem Gaimanem. Zatímco dnes jeho poslední vydaný titul nese spíš rysy detektivního thrilleru s hororovými prvky.

Studenty literární tvorby seznámil se svou autorskou cestou a sdílel s nimi zkušenosti se spoluprací jak s malými, tak většími nakladateli: „Nemyslete si, že jsem nakladatelsky promiskuitní. Je to spíš tak, že se na začátku člověk hledá.“ Nesmělo chybět udělování profesních rad, které studenti velmi ocenili.

Mluvil také o kritice – „zpětná vazba může být velkým průšvihem, ale i velkou pomocí, čtenář má v 90 % pravdu“ – které se nejvíce vydal všanc při tvorbě románu Labyrint, jelikož jej po částech publikoval na webu (později v časopise Pevnost) a nechal čtenáře, aby ho v průběhu ovlivnili.

Nyní, těsně po vydání románu Klub vrahů, přepnul do role markeťáka, která ho mimo psaní živí, je ve fázi, kdy mluví a nepíše: „Aktivně čekám na nápad, jako lovec na číhané.“

Autor: Tereza Bartošková, 2. ročník, Literární tvorba

Zpět na Aktuality