Aktuality

Čtení ve vlaku 2019

16.9.2019

V průběhu čtyř dní budou mít cestující třiceti spojů příležitost poslechnout si autorské čtení dvaceti šesti autorů v netradičním prostředí vlakového vagonu. Poslední den festivalu se mohou návštěvníci těšit na současné nejpopulárnější autory Josefa Formánka a Halinu Pawlowskou. Čtenáři se opět nejen osobně setkají se svým oblíbeným autorem, ale také během jízdy narazí na ukázky z literárních děl, které dosud neznali. Pestrá paleta literárních žánrů a autorských typů upoutá čtenáře současné české prózy i poezie, literatury faktu i žánrové literatury. A tak si poslech užijí také fanoušci fantastické literatury,kteří mají příležitost poslechnout si přední zástupce tohoto žánru Pavla Renčína a Františka Kotletu. Každý rok festival věnuje prostor také literatuře pro děti a mládež, o kterou je velký zájem mezi žáky základních i středních škol. Letos se mohou osobně setkat a nahlédnout do tvorby Radka Malého nebo Ivony Březinové.

Idea festivalu autorského Čtení ve vlaku vznikla na Střední škole a Vyšší odborné škole reklamní a umělecké tvorby Michael, které ve spolupráci s Vysokou školou kreativní komunikace, Českými drahami a dalšími institucemi náplň festivalu nadále rozšiřuje. Nad festivalem letos převzala záštitu radní hl. města Prahy pro kulturu Hana Třeštíková. Jako každoročně vyšla grafická podoba propagačních materiálů letošního ročníku festivalu z absolventské práce Václava Prunera, studenta VOŠ – Akademie Michael. Studenti se podílejí i na celé organizaci festivalu a zajišťují jeho zdokumentování. Letos se samotného čtení rovněž zúčastní studenti oboru Kreativní psaní na VŠKK s výběrem ukázek nejlepších prací, které vznikly na seminářích tvůrčího psaní.

Již tradičně zakončí festival autogramiáda a beseda s účastníky 19. září 2019 v knihkupectví Luxor na hlavním nádraží od 15.45 hodin, kterou bude moderovat Václav Žmolík. Tři diskusní bloky (vyhledávání literárních talentů, výuka spisovatelského řemesla a současná fantastická literatura) umožní návštěvníkům nejen vyslechnout názory známých autorů, ale popularizační formou se seznámí i se zajímavými otázkami současné literatury. Mezi účinkujícími vystoupí Halina Pawlowská, Josef Formánek, Tomáš Zmeškal nebo František Kotleta.

Autoři, kteří nastoupí do vlaků v roce 2019:
Josef Formánek, Halina Pawlowská, Blanka Hošková, Lidmila Kábrtová, František Kotleta, Daniela Mičanová, Kristýna Sněgoňová, Ivona Březinová, Pavel Renčín, Daniela Šafránková, Emil Hakl, Martina Blažeková, Jan Maghreb, Patrik Nacher, Jiří Březina, Jaromír Typlt, Tomáš Zmeškal, Simona Votyová, Michala Jendruchová, Dora Čechova, Zuzana Frantová, Antonín Kudláč, Radek Malý, Petr Pazdera Payne, David Laňka, Marek Šindelka.