Aktuality

Absolventi: BcA. Jana Řezáčová

14.2.2022

Už během studia založila vlastní módní značku. Tématu návrhářství se Jana Řezáčová, absolventka Grafického a mediálního designu, nevzdala ani při psaní své bakalářské práce, jejíž obhajobu završila módní přehlídkou v pražském Vnitroblocku. Dnes její brand Janine – Made by love oblékají známé tváře napříč odvětvími. Odpověď na otázku, zda by se pro studium na VŠKK rozhodla znovu i přesto, že se nyní věnuje něčemu jinému, je prý jednoznačné ano. Na půdu školy se Jana ráda vrací a před pár dny zde dokonce nafotila svoji valentýnskou kolekci.

Jsi absolventkou Grafického a mediálního designu, přesto jsi ale vždy tíhla k návrhářství. Využíváš při své práci znalostí a dovedností z VŠKK?
Musím uznat, že ano. Znalost grafiky se obecně v módě hodí a při své tvorbě ji často využívám. Spoustě ze svých modelů přidávám grafické prvky, které jim dodávají na autentičnosti. Pár měsíců zpátky jsem si pořídila i grafický tablet, který mi ledacos usnadňuje.

Vystudovala jsi v roce 2019. Teď již s odstupem, jakou školou pro tebe VŠKK byla?
Byla pro mě takovým vstupem do života. Naučila mě být zodpovědnou za to, co jsem v tu dobu opravdu chtěla, a to být jak grafičkou, tak návrhářkou. Během studia jsem hledala správný balanc a VŠKK mi v tomto ohledu velmi pomohla. U mnoha vyučujících jsem měla velkou podporu. Věděli, kam směřuji, věřili mi a pomáhali v tom, co mě nejvíce bavilo. Škola mi do života dala ten největší dar – podporu, sebedůvěru a zkušenosti s reálnými zakázkami. Také mě naučila, že dokážu vše, co si usmyslím.

Pojďme k tvé práci, jaká je vlastně Janine návrhářka?
Janine je duší své značky. Pomalu, ale jistě se začíná nacházet, je si jistá ve svém stylu plném výšivek, hedvábí a extravagance. Začíná mít své místo na trhu a uspokojuje náročné zákazníky. Je jemná, precizní a v neposlední řadě luxusní a svá.

Takže úspěšná?
Řekla bych to trochu jinak. Měla jsem obrovské štěstí, protože jsem našla to, co mě baví, a ještě se tím živím. Tvořím originální oblečení pro sportovce, manažery, zpěváky i herce a někteří z nich se stali tváří mých kolekcí. Pokud jde o klienty obecně, ty, kteří si mou značku oblíbili, najdete po celé Praze a i třeba v americkém Brooklynu, kam jsem zasílala bomber na zakázku. Své modely také často půjčuji na focení do časopisů nebo videoklipů.

Co nebo koho bys označila za zdroj své inspirace?
Pro mě je největší inspirací příroda, cestování, klid a mé myšlenky. Obklopuji se stále novými věcmi, vše do sebe nasávám jako houba a v ten pravý čas vše vypustím v podobě kolekcí nebo zakázek.

Podle čeho si vybíráš tým lidí, se kterými spolupracuješ?
Na člověku musím vidět, že to, co dělá, ho opravdu baví a má to rád. Třemi slovy: zapálení pro věc. Pokud to tam není, není ani spolupráce. V tomto jsem celkem nekompromisní.

Jak vysoko ve svých cílech a plánech míříš?
Nechci si klást malé cíle, ale nemá to nic společného s tím, že bych byla třeba přehnaně sebevědomá. Vnímám to tak, že když člověk neustále za něčím jde, udržuje se tím bdělý a v radostném životě. Já mety v životě potřebuji. Ale abych byla trochu konkrétní, mým cílem je oblékat i zahraniční umělce.

Vraťme se ještě k VŠKK. Zajímáš se o dění na škole? Jsi v kontaktu s některými studenty či vyučujícími?
Určitě se zajímám a po očku sleduji, co je na škole nového. VŠKK se ke mně i po studiu chová moc pěkně a už po několikáté mi dala tu možnost nafotit v jejích prostorách novou kolekci. Naposledy s valentýnskou tematikou. Korekturu textů mi dokonce dělá moje bývalá spolužačka, absolventka Literární tvorby.

Co by podle tebe mělo zaznít na závěr?
Na závěr bych ráda řekla, že jít si za svými sny a nenechat se odradit a otrávit lidmi okolo, vyžaduje odvahu. Ale když to člověk zvládne, pak to stojí za to! Slibuji.

Jani, děkujeme za rozhovor a ať se daří.

……………………………………………………………………………….

Jana Řezáčová tvoří své kolekce a šije na zakázku ve svém ateliéru v pražských Modřanech. Najdete ji také zde

@janinerezacova