Herní průmysl

Tvorba videoher je mladý obor kombinující kreativitu s technologiemi. Světový herní průmysl roste nevídaným tempem – jeho obrat v roce 2012 dosáhl 68 miliard dolarů, od roku 2005 roste herní průmysl průměrně o 10 % za rok.

Připravte se na tyto profese studiem oboru 3D animace a vizuální efekty na VŠKK

Více informací o oboru a přihláška

Partneři

Jeho uplatnění je ve filmovém, televizním i herním studiu, v rádiu nebo on-line agentuře. Projektový manažer navrhuje schéma a obsazení realizačního týmu pro konkrétní projekt. Tento projekt má potom na starost, rozpracuje vše na dílčí úkoly a následně kontroluje a dohlíží na jejich plnění. Během práce na projektu spolupracuje na stanovení finanční náročnosti projektu, provádí časové odhady a jejich aktualizaci. Pravidelně zpracovává písemné zprávy o stavu prací na projektu.

Herní designér navrhuje, z čeho se hra skládá a jak to hraje. Plánuje a definuje všechny prvky hry: nastavení; strukturu; pravidla; příběh; postavy; dotyčné předměty, rekvizity, vozidla a zařízení k dispozici herních postav; způsobů hry. Jakmile hra je navržena přichází úloha vývojového týmu, který se zabývá klíčovými aktivitami a počítačovým kódem, který umožňuje hru. Hry potřebují, aby hezky vypadaly. Většina nových her potřebuje silný tým pracující na designu, zvucích, programování a také na grafice hry. To znamená, že velká potřeba pro desingery je schopnost najít způsoby jak pracovat s 2D nebo 3D grafikou, prozkoumat, jaká je jejich mechanika, a dát světu něco nového k vidění.

Počítačoví animátoři jsou jedni z nejžádanějších digitálních tvůrců ve VFX branži. Animace je kouzelný obor, který pokud se dělá kvalitně, dokáže dodat osobnost digitálním stvořením, a pokud se dělá špatně, dokáže zničit i dokonale vizuálně zvládnuté výtvory. Animace je vědou o tom, jak tvořit přirozený pohyb a jako taková vyžaduje bedlivé oko a vytříbený cit pro to, jak vlastně onen „přirozený“ pohyb vypadá. Ale nejde jen o přirozenost. Dobrý animátor je ten, kdo přesně ví, kde je třeba určité gesto přehnat, kde je třeba vypíchnout drobný detail mimiky a kde animaci řádně ozvláštnit. Dobrý animátor vdechuje vznikajícímu dílu život.

Creative director je klíčovou osobou v průběhu procesu vývoje her, dohlíží na veškerá rozhodnutí na nejvyšší úrovni, která ovlivňují, jak se hra hraje, jak vypadá nebo jaké zvuky budou použity.

Je zodpovědný za pomoc při formování celkového příběhu a píše dialogy postav. Je důležité, aby pochopil tón a svět hry. Téměř celý psaný obsah, a to včetně popisů a položek menu, je vytvořený tvůrcem příběhu. Jedná se o skutečnou práci z lásky, ve které kombinuje chuť k psaní a vášeň pro hry.

Game programátor je softwarový inženýr, který primárně vyvíjí codebases pro videohry, nebo související softwary jako je například vývoj herních nástrojů. Programování her má mnoho specializovaných disciplín, z nichž všechny spadají pod zastřešující termín „Game programátor“. Game programátor by neměl být zaměňován s Game designerem.