Aktuality

Zpět na Aktuality

Lesy ČR spolu s VŠKK pokřtily kalendář na rok 2020. Jeho tvářemi jsou Petr Čech, Jakub Vágner, Eva Samková či Jan Pirk

Michaela Dylová

Autory fotografií jsou studenti Akademie Michael a Vysoké školy kreativní komunikace. Projekt vznikl pod dohledem renomovaného fotografa a pedagoga Tomáše Třeštíka. Známé osobnosti světa sportu, médií, vědy i filmu se v kalendáři představují s předměty, které pocházejí z českých lesů. Všichni se projektu zúčastnili bez nároku na honorář.

Čelíme jedné z největších kalamit v dějinách lesnictví. Hlavním viníkem je probíhající klimatická změna a s ní související sucho. Kalendář státního podniku Lesy ČR na rok 2020 uměleckou formou upozorňuje na důležitost lesů ve světovém klimatu. Ostatně cíleně jej připravili studenti Vysoké školy kreativní komunikace a Akademie Michael. Jsou totiž reprezentanty mladé generace, na jejichž bedrech bude zřejmě ležet otázka budoucnosti klimatu a lesů nejvíce.

Kalendář státního podniku Lesy ČR na rok 2020 je součástí projektu Nového lesa, jehož cílem je vysázet na zbytcích starých lesů lesy nové. Kalendář představilo vedení Lesů ČR 3. prosince společně s aktuální vizí lesů nové generace. Lesům ČR  bude tento kalendář sloužit zejména jako odměna a vyjádření poděkování pro ty, kteří se nejrůznějších profesích podílejí na likvidaci kůrovcové kalamity a na obnově lesů.

Na fotografiích se v kalendáři objevují olympijští vítězové Eva Samková, Kateřina Neumannová a Martin Doktor, kardiochirurg Jan Pirk, herečka Hana Vágnerová, rybář Jakub Vágner, vítěz Ligy mistrů Petr Čech, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo známí fotografové Antonín Kratochvíl a Jarmila Štuková. Všechny osobnosti se představují v netradičních situacích. Jejich fotografie akcentují odkaz na prestiž a zásadní roli lesnictví, která přetrvává v české společnosti po staletí. Každá z osobností proto drží v rukou předmět, který symbolizuje návrat návrat k pokoře a respektu vůči přírodě.

Kalendář není určen k prodeji. Veřejnosti jej Lesy ČR představili na vernisáži v Národním zemědělském muzeu v Praze 4. 12. 2019. Přímo na místě jej pokřtili Jan Pirk, Kateřina Neumannová, Tomáš Zima, Jakub Vágner a Jarmila Štuková. Tím to však nekončí, neboť jsou v plánu také další expozice. “Na příští rok chystáme sérii výstav ve veřejném prostoru po celé republice. Na výstavách se objeví fotografie studentů z kalendáře i ze zákulisí jeho příprav,” říká Ondřej Štěpánek, jednatel Vysoké školy kreativní komunikace a Akademie Michael.

Osobnosti, které studenti s Tomášem Třeštíkem na VŠKK a Akademii Michael fotili jsou:
EVA SAMKOVÁ, PETR ČECH, MARTIN DOKTOR, JARMILA ŠTUKOVÁ, KATEŘINA NEUMANNOVÁ,
JAN PIRK, ANTONÍN KRATOCHVÍL, ARNOŠT GOLDFLAM, HANA VÁGNEROVÁ, JOSEF ŠPAČEK, JAKUB VÁGNER, TOMÁŠ ZIMA
Fotilo se průběžně. Od 25. 6. po poslední focení 9. 10. 2019

Na kalendáři se podíleli:
Fotograf: Tomáš Třeštík se studenty VŠKK a Akademie Michael:
Vizáž/styling: Kateřina Krobová
Creative director: Petr Vlasák, Roman Čihalík
Projektové vedení: Petra Zadražilová, Michaela Dylová
Design kalendáře: Mirek Roubíček, Eduard Čaniga

Fotosku fotili a natáčeli studenti Akademie a VŠKK pod vedením pedagogů:
Marek Štim, Marián Beneš
Radka Málková, Sabina Bednářová, Anna Obermajerová, Asabel Magdič, Irena Bártíková, Rebeka Harisová,
Emma Brillová, Lukáš Kopecký, Kira Smirnova, Anna Turková, Petra Orlová, Jan Polívka, Zuzana Šubrtová,
Jakub Demartini, Petra Procházková

Zpět na Aktuality