Aktuality

Zpět na Aktuality

Kam s tím rukopisem?

Michaela Dylová

Ve čtvrtek 21. 11. mohla VŠKK zaznamenat asi největší počet literátů v jedné místnosti. A to jak studentů, tak osobností, které se v literární branži už nějaký ten čas pohybují. Zavítali k nám totiž redaktoři z předních českých nakladatelství, kteří se podělili o své zkušenosti a užitečné rady.

Pozvání do diskuze přijali zástupci známých nakladatelských domů – Lucie Hášová Truhelková, redaktorka z nakladatelství Albatros specializující se na dětskou literaturu, Jakub Sedláček, šéfredaktor Paseky, Martin Šust, redaktor z Arga, Boris Hokr, vedoucí edice Laser nakladatelství Euromedia, Tomáš Němec, ředitel Mystery Press a Jan Němec, redaktor z nakladatelství Host a zároveň spisovatel a lektor dílny tvůrčího psaní na naší škole. Role moderátora se ujal další náš vyučující Leoš Kyša, který odpovědi hostů občas doplnil také o své zkušenosti z nakladatelství Epocha.

Redaktoři nejdříve promluvili o tom, kolik jim do nakladatelství denně chodí rukopisů – je až k neuvěření, kolik lidí se snaží psát. Ale jen menšina je nakonec úspěšná – např. Paseka má relativně omezený ediční plán, tudíž autory vybírá velmi pečlivě. Účastníci diskuze zdůraznili, že je důležité nejen ovládat pisatelské řemeslo a být originální, ale také vybrat nakladatelství vhodné pro váš žánr – nejen, že máte potom větší šance, že bude váš rukopis přijat, ale následně i lépe prodáván. Studenti se dozvěděli, jaké mají jako budoucí spisovatelé šance, jaké schopnosti by měli ovládat a co by neměli opomenout v průvodním dopise. Hosté se rozpovídali o tom, jak vypadá spolupráce mezi redaktorem a autorem a že náplní redaktorovi práce není jen kontrola čárek a jiných textových náležitostí, ale převážně schopnost jednat s lidmi. Jak řekl Jan Němec: „Redaktor je na jednu stranu i psychoterapeut.“ Pro autora je důležité vedle píle a zdravé míry drzosti to, aby o svém díle nepochyboval (a už vůbec ne veřejně a těsně předtím, než je jeho kniha poslána do tiskárny nebo z ní zanedlouho přicestuje). A rady na závěr?

Lucie Hášová Truhelková: „Neztrácejte sebejistotu.“
Martin Šust: „Důležitá je psychická odolnost a vytrvalost, věřit, že pokud je to váš sen, tak to vyjde.“
Jakub Sedláček: „Hodně čtěte – ne kvůli tomu, abyste něco okoukali, ale proto, že si ujasníte vlastní pozici v textovém vesmíru a co do něj chcete přidat.“
Jan Němec: „Pište to, v co věříte.“
Boris Hokr: „V jednoduchosti je síla.“
Tomáš Němec: „Mějte rádi češtinu. Učte se ji jinde než na sociálních sítích – ideálně
v dobrých knihách.“

Tereza Bartošková

Zpět na Aktuality